Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Prakturnor 9872253



*

nr 987 2253


Prakturnor

Ett par, Majolika, omkring 1900, höjd: 46 cm


Kondition: skadad

Utrop:

1.500 kr

Såld:

5.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 oktober 2015
kl 18:24:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/10 13:29:08 1      4.200 kr
19/10 13:52:14 2      2.800 kr
19/10 13:52:14 1      3.000 kr (Budbetjänt)
19/10 13:54:56 2      3.800 kr
19/10 13:54:56 1      4.000 kr (Budbetjänt)
19/10 14:08:23 2      4.800 kr
19/10 18:18:54 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika prakturnor
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr